| Global Score | |
| 76.6 | 74 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2015-09-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.34 x 6.65 x 0.22 inches |
| 15.73 ounces | 13.83 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 20 nm (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5870mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is just a bit better than the Galaxy Tab S2 9.7-inch, getting a general score of 76.6 against 74. Although it's the best in this comparison review, Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is thicker and somewhat heavier than the Galaxy Tab S2 9.7-inch. The Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch counts with a bit better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a bit lower 1536 x 2048 pixels resolution, a little smaller display and a little lower pixels density.
Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch counts with a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 5 GB lesser RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way better camera than Galaxy Tab S2 9.7-inch, because it has a lot better (4K) video quality and a way better resolution back camera.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity to install games and applications than Galaxy Tab S2 9.7-inch, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Galaxy Tab S2 9.7-inch counts with a superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.