| Global Score | |
| 76.6 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo, 7.0 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-03-24 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.34 x 6.65 x 0.24 inches |
| 15.73 ounces | 15.13 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| $ 999.00 | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2150 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 530 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.35 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 10 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a little bit better than the Samsung Galaxy Tab S3, having a overall score of 76.6 against 75.2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a little bit heavier and a little bit thicker tablet device than the Samsung Galaxy Tab S3. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Samsung Galaxy Tab S3 counts with Android 9.0 Pie OS.
Galaxy Tab S3 features a little bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little smaller display, a just a little less pixels per inch in the screen and a little bit lower resolution of 1536 x 2048 pixels. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory capacity to install applications and games than Galaxy Tab S3, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory.
The Samsung Galaxy Tab S3 counts with a very superior hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser cpu cores and lesser RAM. The Galaxy Tab S3 counts with a very superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a bit better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab S3, because although it has a camera with less megapixels resolution and a lower 3840x2160 (4K) video definition, it also counts with a bigger aperture for better low light photography.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Galaxy Tab S3, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab S3. So if you want that extra specs and features, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and buy the Galaxy Tab S3, resigning some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.