| Global Score | |
| 76.6 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2018-08-10 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.81 x 6.47 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 17.04 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| $ 999.00 | $ 307.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 540 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab S4 is a little bit better than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), getting a 78.8 score against 76.6. Galaxy Tab S4 is a thicker and just a bit heavier device than the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The Galaxy Tab S4 has a better display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a quite smaller display, it also counts with a slightly higher 1600 x 2560 resolution and a quite higher screen pixel density.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with more storage capacity for games and applications than Galaxy Tab S4, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Galaxy Tab S4 has a much better performing CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 GB lesser RAM, they both have 8 cpu cores.
Galaxy Tab S4 counts with a much longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots just a bit better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab S4, because although it has a lower (4K) video quality and a camera in the back with a lower resolution, it also counts with a larger aperture for better low-light photos and videos.
The Galaxy Tab S4 is not only the best devices between the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other ones, which makes this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.