| Global Score | |
| 76.6 | 78.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 10, 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2019-04-26 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.65 x 6.30 x 0.22 inches |
| 15.73 ounces | 14.11 ounces |
| Silver and Space Black | Black, Gold and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | $ 316.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 670 SDM670 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 615 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S5e is a bit better than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), with a 78.6 score against 76.6. The Samsung Galaxy Tab S5e comes with Android 10 OS, while Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab S5e design is somewhat lighter and thinner than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Samsung Galaxy Tab S5e features a slightly better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a quite smaller screen, it also counts with a little higher resolution of 1600 x 2560 pixels and a little bit better screen pixels density. The Galaxy Tab S5e counts with a much powerful processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a slightly better camera than Samsung Galaxy Tab S5e, because although it has a worse (4K) video quality and a camera with a worse resolution, it also counts with a bigger camera aperture for better captures and videos in low light environments. The Galaxy Tab S5e counts with a bit more storage to install games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has only 128 GB internal storage capacity, it also counts with a slot for SD memory cards that allows a maximum of 512 GB.
The Galaxy Tab S5e features a way better battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Even being the best tablet in our comparison, Samsung Galaxy Tab S5e is also by far the cheapest, making it very easy to pick between these tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.