| Global Score | |
| 65.4 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M5 10 has a general score of 75.8, which is much better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s overall score of 65.4. The Huawei MediaPad M5 10 counts with Android 8.0 Oreo OS, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Huawei MediaPad M5 10 features a much better processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor.
Huawei MediaPad M5 10 features a little more vivid screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a bit worse resolution of 2560 x 1600px and a little smaller display, it also counts with a little higher quantity of pixels in each inch in the display. The Huawei MediaPad M5 10 features a superior storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have exactly the same internal memory capacity, the Huawei MediaPad M5 10 also has a SD memory slot that supports a maximum of 256 GB.
Huawei MediaPad M5 10 counts with a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot better camera than Huawei MediaPad M5 10, because although it has a camera with a worse 12 MP resolution, it also counts with a larger aperture to take better low-light photography.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.