| Global Score | |
| 65.4 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| -- | 11.15 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 8 is better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a global score of 75.5 against 65.4. The Huawei MediaPad M5 8 counts with Android 8.0 Oreo operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad M5 8 counts with a sharper screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a really smaller display and a bit worse resolution of 1600 x 2560, it also counts with a better pixel quantity in each inch in the screen.
Huawei MediaPad M5 8 has a much bigger storage to install games and applications than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have the same internal storage, the Huawei MediaPad M5 8 also has an external SD slot that allows a maximum of 256 GB. The Huawei MediaPad M5 8 has an extremely better CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have the same number of cores.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes much better photos and videos than Huawei MediaPad M5 8, because although it has a back-facing camera with less mega-pixels resolution, it also counts with a bigger camera aperture for better photography and videos in low-light environments. Huawei MediaPad M5 8 has a much longer battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.