| Global Score | |
| 65.4 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| -- | 15.27 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.6 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a score of 65.4, which is much better than Huawei MediaPad T1 10's overall score of 58.1. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad T1 10 comes with Android 4.4.4 operating system. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is much thinner and lighter than the Huawei MediaPad T1 10.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a better looking display than Huawei MediaPad T1 10, because it has a way larger screen, a much better resolution of 2048 x 2732px and a lot more pixels per inch of display. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much bigger storage capacity for applications and games than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage.
Huawei MediaPad T1 10 has a much faster processing unit than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM memory. The Huawei MediaPad T1 10 has a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots greater photographs and videos than Huawei MediaPad T1 10, because it has a back-facing camera with a way higher resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.