| Global Score | |
| 65.4 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| -- | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Silver and Space Gray | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is slightly better than Huawei MediaPad T1 8.0, having a overall score of 65.4 against 60.4. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a noticeably lighter and extremely thinner device than the Huawei MediaPad T1 8.0. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 8.0 comes with Android 4.3 OS.
Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a little bit better screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot lower number of pixels in each inch of display, a really smaller screen and a way worse resolution of 1280 x 800px. Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a really superior hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional GPU.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way better camera than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a way better 3840x2160 (4K) video definition and a way more mega-pixels back facing camera. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a much greater storage capacity to store more games and applications than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory.
The Huawei MediaPad T1 8.0 has a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.