| Global Score | |
| 65.4 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-09-01 |
| -- | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a global score of 66.2, which is a little bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s global score of 65.4. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro works with Android 5.1 Lollipop operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a bit sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a bit less pixels per inch of display, a much lower resolution of 1920 x 1200 and a really smaller display.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior memory for applications and games than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no SD memory slot, it also counts with 112 GB more internal memory. The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a way better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 6 GB less RAM, they both have the same number of cores.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better camera than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a camera in the back with lot more megapixels, a much better 3840x2160 (4K) video resolution and a bigger aperture to capture better captures in poorly lited environments. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a superior battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.