| Global Score | |
| 65.4 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| -- | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a general score of 65.4, which is a bit better than Lenovo Moto Tab's global score of 64.4. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s design is way lighter and noticeably thinner than Lenovo Moto Tab. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Moto Tab comes with Android 7.1 Nougat operating system.
The Lenovo Moto Tab counts with a really superior processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The Lenovo Moto Tab counts with a little more vivid screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot worse 1920 x 1200 resolution, a little bit less pixels per inch in the screen and a really smaller display.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Lenovo Moto Tab, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. Lenovo Moto Tab counts with a very superior battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a way better camera than Lenovo Moto Tab, because it has a way more MP camera in the back and a lot higher 3840x2160 (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.