| Global Score | |
| 65.4 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| -- | 15.52 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has an overall score of 65.4, which is a little bit better than Lenovo Smart Tab P10's 64 overall score. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo Smart Tab P10 comes with Android 8.1 Oreo operating system. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s body is much thinner and noticeably lighter than Lenovo Smart Tab P10.
The Lenovo Smart Tab P10 features a little bit better looking display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a just a bit worse display density, a much smaller display and a lot lower 1920 x 1200 resolution. The Lenovo Smart Tab P10 has a very superior processor than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have the same number of cores.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior camera than Lenovo Smart Tab P10, because it has a back camera with a lot better resolution. Lenovo Smart Tab P10 counts with a little bit more memory for games and applications than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has only 64 GB internal storage capacity, it also counts with a slot for SD memory cards that holds up to 256 GB.
Lenovo Smart Tab P10 counts with a really longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.