| Global Score | |
| 65.4 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a bit better than Lenovo TAB 2 A10-70, with a 65.4 score against 63.3. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a extremely lighter and thinner tablet than Lenovo TAB 2 A10-70. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo TAB 2 A10-70 has Android 4.4 operating system.
The Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a brighter display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a little bit worse number of pixels per screen inch, a much smaller screen and a lot worse resolution of 1080 x 1920. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with much more storage to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The Lenovo TAB 2 A10-70 has a very superior CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has lesser CPU cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM, it also counts with a graphics processor and a 64 bits processor. Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a much better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots a lot better pictures and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a lot more MP camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.