| Global Score | |
| 65.4 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-02-21 |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is slightly better than Lenovo TAB3 10, having a 65.4 score against 61.9. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo TAB3 10 has Android 6.0 Marshmallow OS. The Lenovo TAB3 10 features a much more powerful processing unit than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 5 GB lesser RAM and an inferior number of cores.
Lenovo TAB3 10 has a display that's just as good as the screen in iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although the Lenovo TAB3 10 has a much lower resolution of 1920 x 1200px, a lot smaller display and a little bit less pixels per inch in the screen. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than Lenovo TAB3 10, because it has a back camera with a way better 12 MP resolution.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a little bit better memory capacity to install games and applications than Lenovo TAB3 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 64 GB more internal storage capacity. The Lenovo TAB3 10 features a way better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.