| Global Score | |
| 65.4 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-08-31 |
| -- | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 22.72 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has an overall score of 65.4, which is just a bit better than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus's 62.2 score. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a extremely lighter and notably thinner portable tablet than Lenovo YOGA Tab 3 Plus. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tab 3 Plus has Android 6.0 Marshmallow OS.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a much better processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 cpu cores. Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with a little more vivid display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a bit lower 2560 x 1440 pixels resolution and a lot smaller display, it also counts with a bit better display pixels density.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a greater camera than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a worse resolution back camera. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a lot bigger storage to store more apps and games than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Lenovo YOGA Tab 3 Plus features a way better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.