| Global Score | |
| 65.4 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 23.52 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is slightly better than the Lenovo YOGA Tab 3 Pro, with a score of 65.4 against 64.3. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a noticeably lighter and incredibly thinner tablet than Lenovo YOGA Tab 3 Pro. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tab 3 Pro has Android 5.1 operating system.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a lot better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 7 lesser CPU cores and a lower amount of RAM. Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little lower resolution of 2560 x 1600 pixels and a lot smaller display, it also counts with a bit better pixel density.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better camera than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a less mega-pixels resolution back camera. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a really longer battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.