| Global Score | |
| 65.4 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.2 |
| -- | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| -- | 21.28 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a general score of 65.4, which is better than Lenovo Yoga Tablet 10's 57.8 general score. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 has Android 4.4 operating system. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a way thinner and a lot lighter portable tablet than the Lenovo Yoga Tablet 10.
Lenovo Yoga Tablet 10 has a way better processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM and 4 lesser cores (but faster), it also counts with an additional graphics processor. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a bit better display than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a larger display, a way higher screen pixel density and a lot higher 2048 x 2732 resolution.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much greater storage to install applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal memory. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a way higher resolution back facing camera and a way higher video quality.
Lenovo Yoga Tablet 10 has a much longer battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.