| Global Score | |
| 65.4 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.3 |
| -- | 2014-02-23 |
| -- | 10.28 x 7.09 x 0.12 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 525.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is just a bit better than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, having a global score of 65.4 against 60.4. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has Android 4.4 OS. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a much lighter and thinner portable tablet than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+.
Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ counts with a much faster processor than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and an inferior number of cores. The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a slightly better looking screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a really smaller display, a lot worse resolution of 1200 x 1920 and a just a little worse pixel quantity per display inch.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a much longer battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because it has a lot more mega-pixels back facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.