| Global Score | |
| 65.4 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a bit better than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), having a general score of 65.4 against 60.9. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is extremely thinner and lighter than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) comes with Android 4.4 OS.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with a much sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a much lower 1200 x 1920 resolution and a lot smaller display, it also counts with a little bit greater pixel density. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) features a really superior processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory and 4 less processing cores (although faster), it also counts with a 64-bits processor.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a bigger aperture and a back facing camera with a lot better resolution. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better memory to install applications and games than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no external memory slot, it also counts with 112 GB more internal memory.
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) features a way better battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.