| Global Score | |
| 65.4 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2013-09-01 |
| -- | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.3 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The LG G Pad 8.3 has an overall score of 65.9, which is a bit better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s general score of 65.4. The LG G Pad 8.3 works with Android 4.4 OS, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. LG G Pad 8.3 features a very superior processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less CPU cores and less RAM.
LG G Pad 8.3 features a brighter display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a lot worse resolution of 1200 x 1920px and a really smaller screen, it also counts with a quite better display pixels density. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much greater memory capacity for apps and games than LG G Pad 8.3, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a very superior camera than LG G Pad 8.3, because it has a much higher video resolution, a way higher resolution back-facing camera and a lot bigger aperture to take better captures and videos in low light environments. LG G Pad 8.3 has a way better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.