| Global Score | |
| 65.4 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-06-01 |
| -- | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.31 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is better than the LG G Pad F 8.0, with a 65.4 score against 58.2. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad F 8.0 has Android 5.0 Lollipop OS. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) construction is incredibly lighter and thinner than the LG G Pad F 8.0.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features just a bit better looking display than LG G Pad F 8.0, because it has a lot better 2048 x 2732 resolution, a really bigger screen and a greater quantity of pixels per inch in the screen. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior storage capacity to store more apps and games than LG G Pad F 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage.
LG G Pad F 8.0 counts with a very superior processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and 7 GB lesser RAM memory. The LG G Pad F 8.0 has a way better battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a way better camera than LG G Pad F 8.0, because it has a way higher 3840x2160 video quality and a much more mega-pixels camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.