| Global Score | |
| 65.4 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-10-01 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.24 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is better than LG G Pad II 8.0, getting a 65.4 score against 58.3. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s design is a lot thinner and much lighter than LG G Pad II 8.0. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad II 8.0 comes with Android 5.0 Lollipop OS.
The LG G Pad II 8.0 features a much powerful processor than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM and less cores (although faster). The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a bit sharper display than LG G Pad II 8.0, because it has a better pixel density, a much better 2048 x 2732 resolution and a much larger screen.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a greater camera than LG G Pad II 8.0, because it has a back-facing camera with a much better 12 megapixels resolution. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than LG G Pad II 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory.
LG G Pad II 8.0 features a much longer battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.