| Global Score | |
| 65.4 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| -- | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The Lumia 2520 has a general score of 68.6, which is slightly better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s overall score of 65.4. The Lumia 2520 comes with Windows RT 8.1 OS, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Nokia Lumia 2520 has a much sharper screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way smaller display, a lot worse resolution of 1080 x 1920 pixels and a quite worse display pixel density.
The Lumia 2520 has a much more powerful processing unit than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has less CPU cores and 6 GB less RAM memory, it also counts with an additional graphics co-processor. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than Nokia Lumia 2520, because it has a larger aperture for better low light photos and videos, a much better 12 mega pixels resolution back facing camera and a way higher (4K) video quality.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has much more storage capacity for games and applications than Lumia 2520, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory. The Lumia 2520 counts with a really longer battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.