| Global Score | |
| 65.4 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| -- | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than OSCAL Pad 15, having a 65.4 score against 64.4. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and OSCAL Pad 15 has Android 13 operating system. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a thinner and extremely lighter tablet device than OSCAL Pad 15.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has just a bit better screen than OSCAL Pad 15, because it has a lot greater pixels density, a larger display and a lot better resolution of 2048 x 2732 pixels. OSCAL Pad 15 counts with a superior storage to store more apps and games than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because it has a SD memory slot that admits up to 512 GB and 128 GB more internal storage.
OSCAL Pad 15 features a much greater processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). Both of them have a Octa-Core processor and a 8 GB RAM. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior camera than OSCAL Pad 15, although it has a camera in the back with a worse 12 mega pixels resolution.
OSCAL Pad 15 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.