| Global Score | |
| 65.4 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| -- | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| -- | 20.11 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Ativ Tab is a bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a 66.7 score against 65.4. The Samsung Ativ Tab counts with Windows RT OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Samsung Ativ Tab counts with a lot better hardware performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6 lesser processing cores and 6 GB less RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a little more vivid display than Samsung Ativ Tab, because it has a lot higher 2048 x 2732px resolution, a larger screen and a way higher pixel quantity per display inch. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a slightly better storage for apps and games than Samsung Ativ Tab, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes way better pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a lot higher 12 mega-pixels resolution camera and a way better 3840x2160 video resolution. The Samsung Ativ Tab has a really longer battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.