| Global Score | |
| 65.4 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-05-21 |
| -- | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| -- | 26.60 ounces |
| Silver and Space Gray | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Book 12-inch is much better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with an 80 score against 65.4. The Samsung Galaxy Book 12-inch comes with Windows 10 operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Book 12-inch counts with just a bit better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a little smaller screen, a much lower 2160 x 1440 resolution and a just a little lower pixel density.
The Samsung Galaxy Book 12-inch counts with much more memory for games and applications than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because it has a slot for an external memory card that holds up to 256 GB and 128 GB more internal memory capacity. The Galaxy Book 12-inch has a much greater processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores (although faster), they both have the same RAM amount.
Galaxy Book 12-inch features a much better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots much better photographs and videos than Galaxy Book 12-inch, because although it has a worse 12 mega pixels resolution back camera, it also counts with a lot higher 3840x2160 (4K) video definition and a bigger camera aperture to take better photos and videos in low light environments.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.