| Global Score | |
| 65.4 | 81.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 S |
| -- | 2018-11-02 |
| -- | 11.32 x 7.89 x 0.30 inches |
| -- | 28.00 ounces |
| Silver and Space Gray | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1000.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 850 SDM850 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Hexa-Core 2950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 630 GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6120mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Book2 has a global score of 81.9, which is way better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 general score. The Galaxy Book2 counts with Windows 10 S OS, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Book2 has a much greater hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores (although they are faster) and 4 GB less RAM memory.
Galaxy Book2 counts with a bit more vivid display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot worse resolution of 2160 x 1440 pixels, a little smaller screen and a little bit lower pixels density. Galaxy Book2 counts with a way bigger memory for games and applications than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have exactly the same internal storage capacity, the Galaxy Book2 also has a slot for SD memory cards that holds up to 512 GB.
The Galaxy Book2 has a much better battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a better camera than Galaxy Book2, and although they both have the same 3840x2160 video definition, the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) also has faster video frame rates, a larger diafragm aperture to take better captures and video in poorly lited situations and a camera with lot more mega pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.