| Global Score | |
| 65.4 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.1.2, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-27 |
| -- | 10.31 x 7.09 x 0.35 inches |
| -- | 21.16 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 435.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Note 10.1 is slightly better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a global score of 66.3 against 65.4. Galaxy Note 10.1 has Android 4.4 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a bit sharper display than Samsung Galaxy Note 10.1, because it has a much better pixels count per inch in the screen, a lot better 2048 x 2732 resolution and a bigger screen.
The Galaxy Note 10.1 has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a greater storage for games and applications than Samsung Galaxy Note 10.1, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots way better photos and videos than Galaxy Note 10.1, because it has a much higher resolution back camera and a way better video definition. The Galaxy Note 10.1 counts with a superior battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.