| Global Score | |
| 65.4 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.56 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12.2 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy NotePRO 12.2 has a global score of 78.2, which is much better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 overall score. Galaxy NotePRO 12.2 comes with Android 4.4 OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Galaxy NotePRO 12.2 counts with a way better hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 4 lesser CPU cores and a smaller amount of RAM, it also counts with a graphics processing unit.
Galaxy NotePRO 12.2 features a sharper display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a little bit worse screen density, a bit worse resolution of 1600 x 2560px and a bit smaller screen. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because it has a back facing camera with way more megapixels and a much better 3840x2160 video definition.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a slightly better memory to install games and applications than Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory. Galaxy NotePRO 12.2 features a superior battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.