| Global Score | |
| 65.4 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0.3 |
| -- | 2012-02-13 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.13 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA and UMTS |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has an overall score of 65.4, which is a little bit better than Galaxy Tab 2 (7.0)'s global score of 60.7. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 2 (7.0) counts with Android 4.1 OS. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a much lighter and extremely thinner tablet than the Galaxy Tab 2 (7.0).
The Galaxy Tab 2 (7.0) has a slightly better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way lower pixels quantity per inch of screen, a lot smaller display and a way worse 600 x 1024 resolution. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 2 (7.0), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) has a much faster processing unit than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM and a lower number of cores (although faster). The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better camera than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a lot more megapixels back-facing camera and a way higher 3840x2160 (4K) video quality.
Galaxy Tab 2 (7.0) features a way better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.