| Global Score | |
| 65.4 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 9.57 x 6.93 x 0.31 inches |
| -- | 18.06 ounces |
| Silver and Space Gray | Brown and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 309.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 40 hours talk time |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch has a score of 65.9, which is just a bit better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 general score. The Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch works with Android 4.2 operating system, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab 3 10.1-inch features a much better performing CPU than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a bit more vivid display than Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a way greater pixels amount per screen inch, a lot better 2048 x 2732 resolution and a larger screen. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior memory for games and applications than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Galaxy Tab 3 10.1-inch counts with a way better battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a greater camera than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a much higher 3840x2160 video quality and a much more MP back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.