| Global Score | |
| 65.4 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-04-29 |
| -- | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| -- | 10.72 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 3 7.0 is a bit better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a 66.5 score against 65.4. The Galaxy Tab 3 7.0 works with Android 4.4.2 operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab 3 7.0 counts with a slightly better screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse pixels quantity per inch of screen, a way worse resolution of 600 x 1024 and a really smaller display.
Galaxy Tab 3 7.0 has a lot better processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6,5 GB less RAM and a lower number of cores (although they are faster), it also counts with an additional GPU. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a greater camera than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because it has a way more MP camera. Galaxy Tab 3 7.0 has a way better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.