| Global Score | |
| 65.4 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| -- | 11.25 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has an overall score of 68.7, which is slightly better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 overall score. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch works with Android 4.2.2 OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Tab 3 8-inch has a slightly better looking screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a much smaller screen, a way worse resolution of 800 x 1280 and a way worse count of pixels per inch of screen.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much greater memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much greater performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6,5 GB less RAM and 6 less processing cores , it also counts with an extra graphics processor.
Galaxy Tab 3 8-inch counts with a superior battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior camera than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a back camera with lot more mega pixels and a much higher video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.