| Global Score | |
| 65.4 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| -- | 4.37 x 7.40 x 0.39 inches |
| -- | 10.65 ounces |
| Silver and Space Gray | Orange and Yellow |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a score of 65.4, which is better than GALAXY Tab 3 Kids's general score of 57.5. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is incredibly thinner and way lighter than GALAXY Tab 3 Kids. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and GALAXY Tab 3 Kids comes with Android 4.1 operating system.
GALAXY Tab 3 Kids features a much more powerful CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 7 GB less RAM memory and less CPU cores (although faster). GALAXY Tab 3 Kids features a little bit better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 600 x 1024 resolution, a way smaller display and a much worse pixel density.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better camera than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because it has a much higher 12 mega pixels resolution camera. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has much more storage capacity for games and applications than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory.
The Samsung GALAXY Tab 3 Kids features a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.