| Global Score | |
| 65.4 | 58.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 7.61 x 4.58 x 0.38 inches |
| -- | 11.36 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 600 x 1024 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Single-Core 1300 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.74 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 640 x 480 (24 fps) (VGA) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.83 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 4.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is better than Galaxy Tab 3 V, getting a overall score of 65.4 against 58.5. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a way lighter and thinner tablet than Galaxy Tab 3 V. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 3 V counts with Android 4.4 operating system.
Galaxy Tab 3 V has a much better performing CPU than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and 7 GB less RAM. The Galaxy Tab 3 V counts with a little sharper display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 1024 x 600 resolution, a much smaller display and a lot lesser pixels per inch in the screen.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot better camera than Galaxy Tab 3 V, because it has a back-facing camera with much more MP and a way higher 3840x2160 (4K) video definition. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior memory to install applications and games than Samsung Galaxy Tab 3 V, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory.
Galaxy Tab 3 V has a way better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.