| Global Score | |
| 65.4 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| -- | 17.18 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab 4 10.1 is a bit better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a 67.8 score against 65.4. The Galaxy Tab 4 10.1 works with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab 4 10.1 counts with a little bit better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way lower pixels count per inch of screen, a much smaller screen and a way worse resolution of 800 x 1280 pixels.
Galaxy Tab 4 10.1 features a really superior processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores , it also counts with an extra GPU. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior memory to install games and applications than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 112 GB more internal memory.
The Galaxy Tab 4 10.1 has a very superior battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because it has a much higher resolution back-facing camera and a lot higher (4K) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.