| Global Score | |
| 65.4 | 65.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 7.36 x 4.25 x 0.35 inches |
| -- | 9.74 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 169.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Marvell PXA1088 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.15 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
The Galaxy Tab 4 7.0 has an overall score of 65.6, which is a little bit better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 score. The Galaxy Tab 4 7.0 comes with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 has a brighter display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot lower resolution of 1280 x 800 pixels, a much smaller screen and a bit worse pixel amount in each screen inch.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior storage capacity for apps and games than Galaxy Tab 4 7.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 120 GB more internal storage capacity. The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 features a much better performing processing unit than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM and an inferior number of cores (although faster).
Galaxy Tab 4 7.0 counts with a really longer battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because it has a much more mega-pixels back facing camera, a much larger aperture for better images and videos in poorly lited situations and a much better 3840x2160 (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.