| Global Score | |
| 65.4 | 70.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo, 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-01 |
| -- | 10.01 x 6.11 x 0.32 inches |
| -- | 18.52 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) is slightly better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a 70.2 score against 65.4. The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) has Android 8.1 Oreo OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) features a bit better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a just a little less pixels per inch of screen, a much lower 1200 x 1920 resolution and a way smaller display.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a very superior storage capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage. The Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a much greater performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have the same number of cores.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes much clearer photos and videos than Galaxy Tab A 10.1 (2016), because it has a way better resolution back-facing camera, a much better 3840x2160 video resolution and a larger diafragm aperture. The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a really longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.