| Global Score | |
| 65.4 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 9.65 x 5.88 x 0.30 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 330.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6150mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a score of 76.7, which is better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 general score. Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with Android 11 operating system, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a bit sharper display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a much smaller screen, a bit lower amount of pixels per inch in the display and a lot lower resolution of 1200 x 1920px.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a much faster CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have 8 cores. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures much better videos and photos than Galaxy Tab A 10.1 (2019), because it has a much better video quality, a camera in the back with a much higher resolution and a bigger diafragm aperture for better photos and video in low light situations.
The Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a much bigger memory to install games and applications than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have exactly the same 128 GB internal storage, the Galaxy Tab A 10.1 (2019) also has a slot for SD memory cards that holds a maximum of 512 GB. Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a much longer battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.