| Global Score | |
| 65.4 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| -- | 2018-08-24 |
| -- | 10.24 x 6.34 x 0.31 inches |
| -- | 18.84 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| -- | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.5 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab A 10.5 is much better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a score of 74.5 against 65.4. Samsung Galaxy Tab A 10.5 comes with Android 9.0 Pie OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab A 10.5 has a slightly better looking screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a little bit worse pixels number per inch of screen, a much lower resolution of 1200 x 1920 pixels and a quite smaller display.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a little bit better memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab A 10.5, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal memory. Samsung Galaxy Tab A 10.5 counts with a much faster CPU than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior camera than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because it has a larger aperture to capture better photography and videos in low-light situations, a way higher 3840x2160 (4K) video definition and a way more MP back-facing camera. Galaxy Tab A 10.5 has a much longer battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.