| Global Score | |
| 65.4 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-04-01 |
| -- | 7.36 x 4.28 x 0.34 inches |
| -- | 9.98 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 3 Quad 3475 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a bit better than Galaxy Tab A (2016), having a 65.4 score against 60.4. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab A (2016) counts with Android 5.1 Lollipop operating system. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) body is extremely lighter and way thinner than the Galaxy Tab A (2016).
The Galaxy Tab A (2016) features a much better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 6,5 GB less RAM and an inferior number of cores. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a bit more vivid display than Galaxy Tab A (2016), because it has a way larger screen, a little bit more pixels per inch of screen and a way better 2048 x 2732 resolution.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much greater memory capacity for apps and games than Galaxy Tab A (2016), because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better camera than Samsung Galaxy Tab A (2016), because it has a lot better 12 megapixels resolution camera in the back and a lot higher 3840x2160 (4K) video quality.
Galaxy Tab A (2016) has a really longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.