| Global Score | |
| 65.4 | 62.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| -- | 8.20 x 5.43 x 0.29 inches |
| -- | 11.04 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than Galaxy Tab A 8.0, having a global score of 65.4 against 62.8. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab A 8.0 works with Android 7.1 Nougat OS. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s body is way lighter and noticeably thinner than Galaxy Tab A 8.0.
The Galaxy Tab A 8.0 features a lot better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and 4 lesser cpu cores. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a bit sharper screen than Samsung Galaxy Tab A 8.0, because it has a lot better pixel number per inch in the display, a much higher resolution of 2048 x 2732 and a lot bigger display.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes much clearer photos and videos than Galaxy Tab A 8.0, because it has a much higher 3840x2160 video definition and a camera in the back with lot more megapixels. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot bigger memory for games and applications than Samsung Galaxy Tab A 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity.
Galaxy Tab A 8.0 has a very superior battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.