| Global Score | |
| 65.4 | 65.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-10 |
| -- | 8.35 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.84 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Tab A 8.0 (2017) is just a bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a overall score of 65.7 against 65.4. The Galaxy Tab A 8.0 (2017) works with Android 9.0 Pie operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a bit better display than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a much larger screen, a higher pixels number per inch in the screen and a way higher 2048 x 2732 pixels resolution.
Galaxy Tab A 8.0 (2017) has a way better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and 6 GB less RAM. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a better camera than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a larger diafragm aperture to take better low-light photography and video, a camera with a way better 12 MP resolution and a way higher 3840x2160 (4K) video definition.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a lot bigger storage to install games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory. Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with a way better battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.