| Global Score | |
| 65.4 | 69 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-07-05 |
| -- | 8.27 x 4.90 x 0.31 inches |
| -- | 12.17 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 1950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 504 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) is a bit better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a 69 score against 65.4. Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) has Android 11 OS, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a little sharper display than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a way higher 2048 x 2732 resolution, a much larger display and more pixels per inch in the display.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a little bit better memory for games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory. The Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a very superior processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM.
Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a much better battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a very superior camera than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a much higher 3840x2160 (4K) video quality and a back-facing camera with lot more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.