| Global Score | |
| 65.4 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2020-04-27 |
| -- | 7.95 x 4.93 x 0.28 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| Silver and Space Gray | Mocha |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7904 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) is better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a 74.6 score against 65.4. Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) comes with Android 9.0 Pie operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab A 8.4 (2020) has a little sharper screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a lot worse 1200 x 1920 resolution and a really smaller screen, it also counts with a little bit greater amount of pixels in each screen inch.
The Galaxy Tab A 8.4 (2020) has a much faster processor than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes much clearer photos and videos than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because it has a way higher resolution back camera, a larger aperture for better photos and video in low-light situations and a much higher 3840x2160 video resolution.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a slightly better memory to install games and applications than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 96 GB more internal memory. The Galaxy Tab A 8.4 (2020) counts with a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.