| Global Score | |
| 65.4 | 60.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| -- | 9.55 x 6.57 x 0.29 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 132 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is just a bit better than Galaxy Tab A 9.7, getting a 65.4 score against 60.5. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab A 9.7 counts with Android 7.1 Nougat OS. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) construction is notably lighter and incredibly thinner than Galaxy Tab A 9.7.
The Galaxy Tab A 9.7 features a much better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and 4 less processing cores. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better display than Samsung Galaxy Tab A 9.7, because it has a lot better screen pixel density, a lot higher resolution of 2048 x 2732 pixels and a really bigger screen.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with much more memory for applications and games than Galaxy Tab A 9.7, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 112 GB more internal storage capacity. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures greater photos and videos than Samsung Galaxy Tab A 9.7, because it has a way better 3840x2160 video quality and a much higher resolution back-facing camera.
The Galaxy Tab A 9.7 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.