| Global Score | |
| 65.4 | 70 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo, 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-01 |
| -- | 8.45 x 5.02 x 0.39 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 520.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7880 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP3 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy Tab Active 2 is just a bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a 70 score against 65.4. Galaxy Tab Active 2 counts with Android 9.0 Pie OS, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab Active 2 counts with an extremely better processing unit than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 CPU cores.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a bit better display than Galaxy Tab Active 2, because it has a much higher 2048 x 2732 resolution, a better display pixels density and a really larger display. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a lot bigger storage capacity to store more apps and games than Galaxy Tab Active 2, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal memory.
The Galaxy Tab Active 2 features a much longer battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a greater camera than Galaxy Tab Active 2, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video definition and a much more mega pixels back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.