| Global Score | |
| 65.4 | 67 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-04 |
| -- | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 515.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Active has a general score of 67, which is slightly better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s overall score of 65.4. Galaxy Tab Active counts with Android 4.4 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab Active counts with just a bit better screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a much lower pixel number per display inch, a way worse 1280 x 800px resolution and a really smaller screen.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior memory for applications and games than Galaxy Tab Active, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Samsung Galaxy Tab Active features a very superior hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 4 lesser CPU cores (although faster) and 6,5 GB less RAM memory, it also counts with a graphics processor.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better camera than Galaxy Tab Active, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video resolution and a camera with lot more mega pixels. The Samsung Galaxy Tab Active features a way better battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.