| Global Score | |
| 65.4 | 77.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-01 |
| -- | 9.59 x 6.70 x 0.39 inches |
| -- | 23.03 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 680.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 chipset |
| processor | Kryo 360, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 616 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab Active Pro is better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a overall score of 77.5 against 65.4. Galaxy Tab Active Pro has Android 9.0 Pie operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab Active Pro has a little sharper display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a really smaller display, a little bit less pixels per inch in the screen and a way lower 1200 x 1920px resolution.
The Galaxy Tab Active Pro counts with a way better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM, they both have the same number of cores. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior camera than Galaxy Tab Active Pro, although it has a worse video definition and a lower resolution back camera.
Galaxy Tab Active Pro counts with more memory capacity for games and applications than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has only 64 GB internal storage capacity, it also counts with a SD memory slot that admits a maximum of 512 GB. The Galaxy Tab Active Pro counts with a superior battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.