| Global Score | |
| 65.4 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2015-06-30 |
| -- | 9.52 x 5.89 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.6 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 3.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a score of 65.4, which is slightly better than the Galaxy Tab E's 60.7 global score. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab E counts with Android 4.4 OS. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a extremely thinner and noticeably lighter portable tablet than Galaxy Tab E.
Galaxy Tab E counts with a much greater processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM and a lower number of cores (although they are faster). Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a little sharper display than Galaxy Tab E, because it has a lot bigger display, a lot more pixels per display inch and a way higher 2048 x 2732 resolution.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much greater storage for apps and games than Galaxy Tab E, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a lot better camera than Galaxy Tab E, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video definition and a back-facing camera with a much better resolution.
Samsung Galaxy Tab E has a much longer battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.