| Global Score | |
| 65.4 | 64.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-18 |
| -- | 8.35 x 4.96 x 0.35 inches |
| -- | 12.67 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than the Galaxy Tab E 8.0, with a overall score of 65.4 against 64.9. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab E 8.0 has Android 5.1 Lollipop OS. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a notably thinner and incredibly lighter tablet than the Galaxy Tab E 8.0.
The Galaxy Tab E 8.0 features a much powerful CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM and less CPU cores. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a little more vivid screen than Galaxy Tab E 8.0, because it has a better screen density, a much larger display and a much higher 2048 x 2732px resolution.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a greater camera than Galaxy Tab E 8.0, because it has a camera in the back with much more mega pixels, a larger camera aperture to take better low-light photos and a way better 3840x2160 video definition. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a lot bigger memory capacity to install applications and games than Samsung Galaxy Tab E 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab E 8.0 has a superior battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.